Wednesday

Supe pulePer 4 vete:
* 1/2 gjoks pule
* 1/2 kofshe pule
* 1 kokerr qepe
* 1 luge gjelle miell
* 2 thelpinj hudhre
* 1 luge gjelle gjalp
* kripe
* piper i zi

Zieni bashke mishin e pules dhe qepen ne uje me pak kripe. Pas zierjes hiqni mishin dhe priteni ne copa te vogla. Ne nje tenxhere tjeter skuqni pak miellin ne gjalp derisa te iki era e miellit per rreth 3-4 minuta.
Mund te shtoni pak uje ne tenxheren ku keni zier pulen ne menyre qe te behet rreth 1 liter, pastaj kete hidheni pak e nga pak tek tenxherja e miellit. Shtypni hudhren dhe bashke me pulen hidheni ne tenxhere. Hidhni pak kripe duke e kontrolluar (sepse lengu i pules eshte me kripe). Lereni te ziej per 10 min duke lene te hapur tenxheren. Kur ta keni gati per servis hidhini siper piper te zi.
Ju befte mire.

Sallate me laker

* 1 laker e vogel
* 2 karrota te ngrira ne rende
* 2 luge gjelle majonez
* 1 - 1.5 gote uji kos
* 1/2 gote uji arra
* hudher
Per zbukurim:
* miser, koper ose arra

Lajeni lakren, priteni holle, hidhni kripe dhe shtypeni. Shtoni kosin, majonezen, hudhren dhe arrat. Pasi ti perzini te gjitha hidhini ne pjate. Mund ta zbukuroni me miser ose koper.
Ju befte mire.

Sallate me perime

* 3 kunguj
* 3 karrota
* 1 kavanoz gogozhare (spec i kuq)
* 1 kavanoz kerpudha
* 1 kuti miser
* koper
* 250 gr ullinj turshi
* sipas deshires buke ne kuba, e pjekur ne furre

Salca:
* 3 luge gjelle majonez
* 3 luge gjelle kos
* 1 luge caji sheqer
*2 thelpinj hudher
* leng limoni
* vaj ulliri
*kripe
*menderz (nenexhik)

Prisni holle kungujte dhe karrota dhe skuqini ne pak vaj te ndara, vec e vec.
Prisni edhe perberesit e tjere dhe perzijini ne tigan.
Perzini edhe perberesit e salces dhe hidhjani siper.
Ju befte mire.