Tuesday

Strudel i thjeshte

Per Brumin:

* 1 gote kos

* 1 gote sheqer

* 250 gr gjalp i shkrire

* 1 veze

* 1 luge caji sode buke

* miell


Per Mbushje:

* 3 molle te renduar

* 2 luge gjelle sheqer

* 1 luge gjelle kanelle

* 1/2 gote uji arra te grira

Ne fillim perzieni te gjithe perberesit pervec miellit, pastaj shtoni pak e nga pak miellin. Shtypeni mire brumin dhe pasi te formohet masa mbulojeni siper dhe lereni menjane. Filloni te pergatisni mbushjen, ne nje tigan skuqni 3 molle te renduar, 2 luge gjelle sheqer, 1 luge gjelle kanelle. Pastaj shtoni arrat e grira. Merrni brumin dhe ndajeni ne 3 pjese, hapeni ne forme pice ne trashesi mesatare, ndajeni secilen ne 8 pjese ne forme trekendeshi, hidhini nga nje luge caji nga mbushja dhe mbyllini ne menyre qe pjesa e kthyer e trekendeshit te vije nga siper. Rreshtojini ne tepsi dhe piqini ne 170C' pa i hedhur gje nga siper derisa te fillojne te marrin ngjyre. Pasi te ftohen pak, hidhini siper sheqer pluhur (nqs gjate pjekjes cepat fillojne te skuqen, ulen temperaturen e furres ne 150C'. Ju befte mire.

Wednesday

Supe pulePer 4 vete:
* 1/2 gjoks pule
* 1/2 kofshe pule
* 1 kokerr qepe
* 1 luge gjelle miell
* 2 thelpinj hudhre
* 1 luge gjelle gjalp
* kripe
* piper i zi

Zieni bashke mishin e pules dhe qepen ne uje me pak kripe. Pas zierjes hiqni mishin dhe priteni ne copa te vogla. Ne nje tenxhere tjeter skuqni pak miellin ne gjalp derisa te iki era e miellit per rreth 3-4 minuta.
Mund te shtoni pak uje ne tenxheren ku keni zier pulen ne menyre qe te behet rreth 1 liter, pastaj kete hidheni pak e nga pak tek tenxherja e miellit. Shtypni hudhren dhe bashke me pulen hidheni ne tenxhere. Hidhni pak kripe duke e kontrolluar (sepse lengu i pules eshte me kripe). Lereni te ziej per 10 min duke lene te hapur tenxheren. Kur ta keni gati per servis hidhini siper piper te zi.
Ju befte mire.

Sallate me laker

* 1 laker e vogel
* 2 karrota te ngrira ne rende
* 2 luge gjelle majonez
* 1 - 1.5 gote uji kos
* 1/2 gote uji arra
* hudher
Per zbukurim:
* miser, koper ose arra

Lajeni lakren, priteni holle, hidhni kripe dhe shtypeni. Shtoni kosin, majonezen, hudhren dhe arrat. Pasi ti perzini te gjitha hidhini ne pjate. Mund ta zbukuroni me miser ose koper.
Ju befte mire.