Showing posts with label Meze. Show all posts
Showing posts with label Meze. Show all posts

Wednesday

Sallate me laker

* 1 laker e vogel
* 2 karrota te ngrira ne rende
* 2 luge gjelle majonez
* 1 - 1.5 gote uji kos
* 1/2 gote uji arra
* hudher
Per zbukurim:
* miser, koper ose arra

Lajeni lakren, priteni holle, hidhni kripe dhe shtypeni. Shtoni kosin, majonezen, hudhren dhe arrat. Pasi ti perzini te gjitha hidhini ne pjate. Mund ta zbukuroni me miser ose koper.
Ju befte mire.

Sallate me perime

* 3 kunguj
* 3 karrota
* 1 kavanoz gogozhare (spec i kuq)
* 1 kavanoz kerpudha
* 1 kuti miser
* koper
* 250 gr ullinj turshi
* sipas deshires buke ne kuba, e pjekur ne furre

Salca:
* 3 luge gjelle majonez
* 3 luge gjelle kos
* 1 luge caji sheqer
*2 thelpinj hudher
* leng limoni
* vaj ulliri
*kripe
*menderz (nenexhik)

Prisni holle kungujte dhe karrota dhe skuqini ne pak vaj te ndara, vec e vec.
Prisni edhe perberesit e tjere dhe perzijini ne tigan.
Perzini edhe perberesit e salces dhe hidhjani siper.
Ju befte mire.

Saturday

Veze te ziera me majonez


* 3 veze te ziera
* majonez
* piper i zi

Te verdhat e vezeve perzijini me majonez dhe piper te zi. Pastaj me kete mase mbushni perseri vezet. Mund ti zbukuroni me majdanoz.
Ju befte mire.

Sallate me laker brukseli


* 1/2 kg laker brukseli
* 3 luge gjelle vaj ulliri
* 2-3 luge gjelle leng limoni
* 2 luge gjelle qepe jeshile e grire
* 1 gote uji lajthi
* djath kackavall i renduar
* kripeShtypni pak lajthite dhe pastaj skuqini pak. Lakrat rendojini dhe 5 min para servirjes hidhini vaj ulliri, leng limoni, qepe, kripe dhe lajthite. Mos i hidhni shume kripe sepse edhe djath ka kripe.
Shtoni djathin kackavall te renduar dhe perzijini.
Ju befte mire.

Monday

Patate te mbushura


* 6 patate te ziera
* 1 karrote e zier
* bizele konserve
* majdanoz
* kastraveca turshi
* salcice
* lengu i nje limoni
* vaj ulliri

Per salce:
* kos
* majonez
*kripe


Rendoni patatet e ziera, shtojini leng limoni dhe bejini si brum. Per mbushje, perzini karroten e zier dhe grire, kastravecat turshi te grira dhe salcicet e grira. Siper shtoni bizeler dhe majdanoz te grire holle dhe perzijini.
Per salcen, perzini kosin, majonezen dhe kripen. Pasi te gjitha te jeni gati, ndani nga brumi i patateve copa ne madhesi te arres dhe hapni mesin, mbusheni me masen qe pergatitet dhe siper hidhini nga salca. kete veprim bejeni derisa te mbaroje brumi i patateve. Sipas deshires mund ti lyeni edhe nga perjashta me majdanoz.
Ju befte mire.

Kumpir shtepie

* 4 patate te ziera
* 1 luge gjelle gjalp
* 1/2 gote uji djath kackavall
* 2 salcice
* ullinj te zinj
* ullinj jeshile
* miser dhe bizele konservash
* katraveca turshi
* ketchup
* majonez
* kripe
* piper i zi

Patatet e ziera bejini pure, siper hidhni gjalp, kripe dhe piper te zi dhe perzijini. Pastaj shtoni edhe djath kackavall te renduar. Kete mase hidheni ne tasa qe rezistojne nxehtesise se furres dhe hapini mesin. Nga ana tjeter pergatisni mbushjen me salcice, ullinj te zinj dhe jeshile, miser dhe bizele dhe hidheni te tasat me pure. Siper hidhni djath kackavall te renduar dhe futini ne furr ne 180'C. Piqini derisa te shkrije djathi. Servirini duke i hedhur siper kastraveca turshi, ketchup dhe majonez.
Ju befte mire.

Byrek perimesh


* 3-4 prase
* 1 karrote
* 1 patate
* 4 luge gjelle vaj ulliri
* 4 veze
* 2 luge gjelle miell te mbushura
* majdanoz
* koper
* kripe
* piper i zi

Praset grijini holle dhe perzijini me kripe per pak minuta, hidhini ne nje ene te thelle, shtoni koperin e grire holle. Pasi te shtoni edhe karrotat dhe patatet e renduara, shtoni vezet dhe miellin dhe perzijini mire. Shtoni kripen dhe piperin e zi, pasi te jete bere nje mase homogjene hidheni ne nje tepsi te lyer me vaj dhe futeni ne furre ne 180'C. Nqs. doni para se ta fusni ne furre hidhni siper djath kackavall te renduar ose te bardhe.
Ju befte mire.

Sunday

Sallate pule me majoneze


* 4-5 fileto pule te ziera
* 2 karrota
* 1 kastravec
* 2-3 qepe te njoma
* 2 speca
* 2 thelpinj hudhre
* 1-2 luge gjelle kos
* 1 gote uji majonez
* koper
* piper i kuq
* piper i zi
* kripe


Pritini filetot e pules ne copeza te vogla dhe perzini me kripe dhe ereza.
Te gjithe perimet e tjera grijini holle. (ne madhesi te thjerrezave). Kastravecit perdorini vetem lekuren e qeruar trashe dhe te grire holle.( mund te perdorni edhe blender por mos i shtypni shume)
Perzijini te gjitha dhe ndani menjane 1.5 filxhane kafeje nga kjo mase. Pjesen tjeter perzieni me pulen. Majonezen dhe kosin perzieni mire. Pastaj hidheni tek pula dhe perzijini te gjitha mire qe te formoni nje mase homogjene. Merreni kete mase ne nje pjate dhe siper zbukurojeni me perzierjen e perimeve qe kishit lene me nje ane.
Ju befte mire.

Thursday

Qofte Misket

Per brumin e qofteve
* 1/2 kg mish i grire pa vaj
* 2 feta buke mesi i grire
* 3 luge gjelle vaj ulliri
* 3 luge gjelle qumesht
* 1 luge caji piper i zi
* 1 luge caji piper i kuq (sipas deshires)
* 1 veze
* 1 luge caji rigon
* 1 luge caji kripe
* 1.5 filxhan kafeje majdanoz i grire holle
Te tjere:
* 1.5 gota uji vaj luledielli
* 2 kokrra qepe
* 1 luge caji kripe
* 1 gote uji majdanoz i grire holle


Perzini mire e mire te gjithe perberesit e qofteve dhe brumi qe formuat lereni per 10-15 minuta ne frigorifer. Ndani nga brumi copeza ne madhesi arre, rrumbullakosini dhe rreshtojini ne tepsi. ( nqs sdo i perdorni menjehere mbuloni tepsi me strech dhe lereni ne frigorifer per 1 nate.)
Piqin qoftet ne nje ene me vaj duke i rrotulluar nga te gjitha anet derisa te piqen nga brenda. Per servirje, prisni qepet ne forme gjysem rrethi dhe perzijini me kripen, pastaj lajini, shtryllini dhe lerini menjane.
Gjysmen e gotes se ujit me majdanoz vereni ne pjaten e servisit, siper vini qoftet, majdanozin e ngelur perzieni me qepet dhe hidheni siper qofteve.
Ju befte mire.

Wednesday

Sallate patatesh me kos


* 1 kg patate
* lengu i 1/2 limoni
* 2 luge gjelle vaj ulliri
* 1.5 gota uji kos
* 1-2 thelpinj hudhre
* 1 kuti e vogel me misra
* piper i kuq
* kripe

Qeroni patatet dhe zini ne uje me kripe. Shtypini dhe perzini me lengun e limonit dhe vajin e ullirit. Hidheni kete mase ne nje ene qelqi drejtkendeshe.
Perzini kosin me hudher dhe hidheni siper patateve. Zbukurojeni me miser dhe piper te kuq.
Nje menyre tjeter eshte: Mases me patate shtojini majdanoz dhe beni topa te vegjel. Mesin e topave shtypeni me gisht dhe formoni nje si grope dhe brenda hidhni kosin me hudhra ose siper mund te hidhni edhe karrota te renduar dhe te skuqura pak.
Ju befte mire.

sallate me oriz

* 2 gota uji oriz
* 2 gota uji uje
* 2 karrota te renduara
* kastraveca turshi
* koper
* majdanoz
* kastravec per zbukurim

Zini orizin me 2 gota uji dhe pastaj kullojeni qe te mos ngeli fare uje. Pastaj shtoni te gjithe perberesit e tjere dhe perzieni. Zbukurojeni me feta kastraveci.
Ju befte mire.

sallate me zarzavate


* 1 kg patellxhane
* 2 domate mesatare
* 2 speca te kuq
* 2 thelpinj hudher
* qepe te njoma/ jeshile
* majdanoz
* koper
* limon
* vaj

Patellxhanet, domatet dhe specat verini mbi telin e furres, telin ne pjesen e zgares dhe ne rreshtin me poshte vini nje tepsi (mund te pikojne). Furren gradojeni tek ajo per zgare me 250'C. Pasi te piqen qerojini, pritini dhe shtrydhiani ujin. Pastaj shtoni pjesen tjeter te perberesve dhe perzini.
Ju befte mire.

sallate me pule


* 4 -5 fileto pule
* 3 speca te kuq
* 5-10 kastravec turshi
* koper
* majdanoz
* limon
* vaj

Ne nje tenxhere zini filetot e pules pastaj pritini ne copa te vogla. Specat piqini ne zgare, furre ose direkt ne zjarr, pastaj qerojini, pasi te ftohen hidhin tek pula. Pastaj prisni edhe perberesit e tjere dhe hidhini siper.
Ju befte mire.

Friday

Mini Pica-Praktike

* 9 feta buke
* 3 patellxhane
* 3 speca te kuq
* djath i bardhe
* djath kackavall
* majdanoz
* hudher
* qepe te njoma
* vaj ulliri
* piper i zi
* kripe

Patellxhanet dhe specat i piqini ne zgare dhe pastaj pritini ne copeza te vogla katrore.
Hidhini ne nje ene dhe shtoni djathin e bardhe, majdanoz, hudher, qepe te njome, vaj, piper dhe kripe dhe perzini mire.
Kete perzierje hidheni siper fetave te bukes dhe mbi te hidhni edhe pak djath kackavall dhe futini ne furre ne 180'C.

Ju befte mire.

Pice patellxhanesh

* 2 patellxhane te medhenj
* 150 gr. djath te bardhe
* 6 thelpinj hudhre te shtypur
* 2 domate
* majdanoz ose qepe te njoma
* vaj ulliri
* djath kackavall
* piper i zi dhe i kuq
* menderz ( nenexhik)

Patellxhanet pastrojini, pritini ne forme rrethore rreth 1 cm trashesi dhe lerini ne uje me kripe per 30 minuta. Pastaj fshijini, rreshtojini ne tepsi, hidhni siper vaj ulliri dhe hudher, futini ne furre dhe piqini derisa te zbuten patellxhanet (rreth 10-15 minuta).
Ne nje ene, perzini djathin e bardhe, majdanozin, piperin dhe menderzen dhe hidheni siper patellxhaneve, ne fund veni domatet e prera forme rrethore dhe qe u eshte hequr lekura dhe futeni perseri ne furre. 5 minuta para se ta nxirrni nga furra, hidhni djathin kackavall dhe lereni derisa te shkrije. Servireni te nxehte.
Nje pice shume e shijshme per ata qe mbajne diete.
Ju befte mire.

Muffin me prase (ne kupa)

* 3 prase
* 3-4 speca te kuq
* 3 veze
* 2 luge gjelle kos
* 100 gr. kackavall i renduar
* 1 luge caji sode buke
* 1.5 gota uji miell
* vaj
* piper i zi
* kripe

Specat e kuq dhe praset, pasi ti keni prere skuqini ne nje tenxhere me vaj
.
Ne nje ene tjeter, rrihni vezet me kosin, pastaj shtoni praset dhe specat e skuqur dhe perzini.
Shtoni djathin kackavall dhe miellin dhe perzini te gjitha bashke. Pastaj hidhini ne kupat muffin (kupa qe durojne nxehtesi furre), siper edhe pak kackavall dhe futeni ne furre ne 180'C.
Ju befte mire.

Lulelaker furre me kos

* 1 lulelaker
* 1 gote uji kos
* 1 gote miell galeta
* vaj
* 2 thelpinj hudher
* kripe

Pastroni lulelakren dhe zieni pa e prere. Pastaj lyeni siper me vaj, hidhni miell galeta persiper dhe ne fund lyeni mire me kos. Piqeni ne furre derisa te marre nje ngjyre te kuqrremte.
Priteni ne feta dhe servireni te ngrohte.
Ju befte mire.

Tuesday

Karrota me kos

* 4 karrota
* 1 gote uji kos
* 2 thelpinj hudher
* kripe

Karrotat i qerojme, rendojme dhe i skuqim pak ne nje tigan.
Ne nje tas perziejme kosin, hudhren dhe kripen dhe shtojme karrotat pasi te jene ftohur.
Sipas deshires mund ti hidhni edhe majdanoz.
Ju befte mire.

Sallate me lulelaker

*1/2 lulelaker

*1 gote kos

*2 thelpinj hudhre

*piper i kuq

*kripe


Pastrojeni lulelakren, priteni dhe zieni.

Lulelakren e zier ndajeni ne copeza te vogla dhe perzieni me kosin me hudher, shtojini kripe dhe siper hidhini piper te kuq dhe vaj ulliri.

Ju befte mire


Patellxhane sade :)

*4 cope patellxhane
*5-6 thelpinj hudher
*2 kokrra domate
*2 speca
*vaj ulliri
*kripe
*kos


4 patellxhanet qerohen komplet dhe priten ne trashesi per tu skuqur. Skuqen lehte ne vaj ulliri ose normal dhe lihen ne nje pecete qe te leshojne vajin.Patellxhanet dhe hudhren hidhini ne nje tenxhere me pak vaj ulliri, shtoni pak uje te vaket dhe lerini te zieje ne zjarr te ngadalte per pak minuta. Specat piqini ne zjarr (direkt mbi zjarr ose ne furre), domatet pritini ne feta dhe shtojani gjelles. Pasi te jete zier mire ne zjarr te ngadalte servireni me kos.

Ju befte mire