Wednesday

Patellxhane me patate* 5 patellxhane
* 2 qepe
* 7 thelpinj hudher
* 7-8 speca (ca mund te jene edhe djeges)
* 1 filxhan kafeje vaj ulliri
* 2-3 patate
* 4 domate
* 1 filxhan kafeje uje te nxehte
* kripe

Qeroni patatet dhe pritini ne kuba. Hidhini ne nje tas, shtoni pak kripe dhe shtypini pak dhe keshtu lerini pak per te pritur.
Grini qepet si per gjelle, pastroni hudhrat, grini specat. Hidhini te gjitha ne nje tenxhere, shtoni vaj ulliri dhe skuqini. Shtoni patatet dhe vazhdoni ti skuqni. Qeroni domatet, pritini ne kuba te medhenj. Shperlani patellxhanet dhe pastaj shtojini ne tenxhere. Pasi ti skuqni pak, shtoni uje te nxehte. Pasi te ziejne, ulini zjarrin. Mbyllni kapakun e tenxheres dhe lerini te ziejne derisa te zbuten patatet. (ku te piqen patatet dmth qe edhe patellxhanet jane bere ). Ne fund shtoni kripen. Kur ti servirni, mos i perzin, kujdes mos shtypni patellxhanet.
Ju befte mire.

Tuesday

Patellxhane dhe thjerreza jeshile ( Amerikane )

* 700 gr. patellxhane
* kripe
* 1/2 gote uji thjerreza jeshile
* uje
* 1/2 gote uji vaj ulliri
* 1 qepe e grire
* 4 thelpinj hudher e shtypur
* 2 domate te grira
* 2 speca jeshil te grira
* 2 luge gjelle gjethe menderze te grira
* 1 luge gjelle salce domatesh
* 1 luge caji piper i kuq
* 1/4 gote uji uthull shege ose balsamike

Ndani patellxhanet ne kater copa. Njeres ane te seciles pjese bejini ca viza diagonalisht. Secilen pjese ndajeni ne 3 cope diagonalisht. Te gjitha verini ne nje tepsi dhe hidhini siper kripe. Prisni nje ore ashtu.
Nderkohe, thjerrezat hidhini ne nje tigan te vogel. Siper hidhni uji sa te 5 cm dhe zijini per 15 min.. Kullojani ujin pasi te jene zier.
Ne nje tas perzini qepen, hudhren, domatet, specat, menderzen, salcen, piperin e kuq dhe 2 luge caji kripe. Patellxhanet shperlajini dhe thajini. Ne nje tenxhere hidhni 1 luge vaj ulliri dhe gjysmen e perzierjes se zarzavateve, siper gjysmen e patellxhaneve dhe siper gjysmen e thjerrezave.Pastaj perseri gjysmen e gjysmes se ngelur te zarzavateve dhe keshtu me rradhe deri sa te mbarojne. Vajin e ullirit qe ngelet hidheni siper dhe anash. Ne fund hidhni uthullen.
Ndizni zjarrin dhe lereni te ziej. Pasi te ziej ulni zjarrin, vini kapakun dhe lerini per 1.5 ore, derisa te zbuten patellxhanet. Servirini te nxehta, te vaketa, ose ne temp. dhome.
Ju befte mire.

Qofte Suedeze* 500 gr mish i grire
* 1 qepe e grire ne mikser
* 1 gote uji gjize pa kripe
* 3 luge gjelle qumesht
* 2 feta buke te ndenjura
* 1.5 luge caji kripe
* piper i zi
* 1 luge gjelle vaj
Per kremin:
* 2 luge gjelle uthull
* 2 luge gjelle miell
* 2 gota uji leng mishi
Per siper:
* majdanoz

Shtypeni mire gjizen me qumesht. Nqs vazhdon te jete e trashe shtoni edhe pak qumesht. Shtoni edhe perberesit e tjere te qofteve dhe perzini mire. Brumin qe formuat ndajeni ne topa, vereni qoftet ne tepsi dhe futini ne frigorifer per 30 min.
Ne nje tigan nxehni vajin. Piqini qoftet duke i rrotulluar nga te gjitha anet per 6 min. Qoftet qe piqen verini ne nje tas me kapak qe te rrine te ngrohta.
Kulloni vajin dhe copezat e qofteve dhe ne te njejtin tigan hidhni uthull dhe ngroheni pothuajse derisa te avulloje, shtoni miellin dhe lengun e mishit. Perzieni per 8-10 min. dhe piqeni derisa te trashet. Kremin kullojeni ne nje kullonjese teli. Qoftet servirini me krem dhe majdanoz.
Po te doni mund ti servirni edhe pa krem.
Ju befte mire.

Thursday

Makarona furre me salcice* 1/2 paket makarona
* 4 salcice
* djath kackavall i renduar
* vaj ulliri
* borzilok
* kripe
* rigon
* piper i kuq

Prisni salcicet ne forme te pjerret. Ne nje tenxhere hidhni vaj ulliri dhe salcicet, skuqni per 1-2 min. dhe pastaj shtoni makaronat dhe vazhdoni ti skuqni. Pastaj hidhni piperin e kuq dhe erezat, dhe siper uje te nxehte.Lerini derisa ta pijne gjithe ujin dhe pastaj gjysmen hidheni ne tepsi (qelqi), shtoni djath kackavall, siper hidhni gjysmen tjeter te makaronave dhe perseri siper djath kackavall, pure domatesh dhe
borzilok. Piqini ne furre me 180'C derisa te skuqen nga siper. Shume te shijshme.
Ju befte mire
.

Tart me luleshtrydhe

* 3 gota uji miell
* 150 gr. gjalp
* 1 luge caji sode buke
* 1 gote uji sheqer
* veze
* uje te ftohte
Per kremin:
* 3 gota uji qumesht
* 4 luge gjelle miell
* 1 gote uji sheqer
* 1 paket vanilie
Per siper:
* luleshtrydhe

Ne nje tas hidhni 3 gota miell dhe siper 1 luge caji sode buke dhe 1 gote uji sheqer dhe perzini. Hapni mesin e miellit dhe hidhni 150 gr. gjalp. Siper shtoni 1 veze, si fillim perzini gjalpin dhe vezen, pastaj edhe miellin. Pastaj brumit shtojini pak uje te ftohte dhe perzini mire.
Brumin hidheni ne ne tasat e tartave dhe futeni te ngrirja e frigoriferit per 10 min derisa te forcohet. Pastaj futeni ne furre te ngrohur mr pare dhe piqeni me 170'C.
Per kremin, ne nje tenxhere hidhni 3 gota uji qumesht, mbi te 4 luge gjelle miell, 1 gote uji sheqer, 1 paket vanilie dhe perzijini derisa kremi te trashet. Tartat e pjekura hiqini nga tasat dhe siper tyre hidhni kremin dhe pastaj luleshtrydhet.
Ju befte mire.

Wednesday

Embelsire me kajsi* 500 gr. kajsi te thata
* 1 gote uji sheqer
* 3 rrenje karafili
* uje
Per mbushje:
* 1.5 filxhan kafeje oriz
* 1.5 filxhan kafeje lajthi e grire pluhur
* 1 karrote
Per siper:
* krem shanti
* fistik pluhur


Kajsite e thata hidhini ne nje tenxhere dhe siper hidhni pak uje te nxehte dhe zijini pak. Pasi te ziejne per 5 min, lerini te ftohen.
Nga ana tjeter zini orizin. Pasi te ziej, hidhini siper karroten e renduar dhe ziejini edhe pak. Fikni zjarrin dhe pastaj hidhni lajthite dhe perzijini.
Me kete mase mbushni kajsite e ziera dhe rreshtojini ne tenxhere. Hidhni siper sheqer dhe karanfil , shtoni edhe pak uje dhe lerini te ziejne. Pasi te kene pire ujin dhe te jene pjekur si llokum, merrini te pjata e servisit dhe lerini te ftohet.Pasi te ftohen hidhini siper krem shanti dhe pluhur fistiku.
Ju befte mire


Shish pule me bullgur

* 1.5 filxhan kafeje bullgur i imet
* 300 gr mish pule
* 1 luge gjelle salce
* 1 qepe
* majdanoz
* kripe
* piper i zi
* piper i kuq
* vaj

Bejeni mishin e pules si mish i grire, grijeni mire ne robotin e kuzhines. Hidhni siper qepen e renduar, bullgurin i cili ka pritur pak ne uje te nxehte, salcen, majdanozin dhe erezat dhe perziejini mire.
Vereni kete mase ne shkopinjte e shishit, rreshtojini ne tepsi dhe futini ne furre me 190'C.
Ju befte mire
.